• Aracım
    0 TL
  • Hesabım
    Giriş Yap
Honda
Volkswagen
SEAT
FORD
Toyota
Hyundai
Fiat
Nıssan
KİA
Mercedes-
 BMW
AUDİ
SKODA
Peugeot
OPEL
Renault
Dacia
Isuzu
Mıtsubıshı
LAND ROVER
PORSCHE
MINI COOPER
Honda Honda Civic Sedan (FC5) 2016 +
Honda Honda Civic Hatchback (FK7) 2016+
Honda Honda Civic Sedan (FB7) 2012-2015
Honda Honda Civic Sedan (FD6) 2006-2011
Honda Honda Yeni CR-V 2018+
Honda Honda HRV 2016-2018
Honda Honda CR-V 2015-2017
Honda Honda JAZZ 2015-2017
Honda Honda CIVIC (Yeni Kasa) 2022

Faydalı Bilgiler

Araç Motoru Neden Hararet Yapar?

Uzun yol seyahatlerinin bir numaralı sorunlarından biri de motor hararet sorunu. Artık kaportadan gelen korkutucu dumanlara pek sık rastlanmasa da, yolculuğunuzu yarıda bırakacak bu tatsız durumun ne tür sebeplerden kaynaklandığına gelin göz atalım ve hem sizleri hem de sürücülerinizi bu tatsız sürprizle karşılaşmaktan kurtaralım.

Araç Motoru Neden Hararet Yapar?

Genellikle araç aksamlarının doğru çalışmaması nedeniyle ortaya çıkan bu sorun, araç bakımının düzenli yapılmaması sebebiyle de gerçekleşebilir. Motorda hararet olup olmadığını, motor hararet göstergesinden takip edebilirsiniz. Normal şartlarda motor sıcaklığı 70-90 derecedir, şayet hararet göstergesi 90 dereceyi aşarsa, motorunuzda hararet kaynaklı bir sıkıntı var demektir. Motorda hararete sebep olabilecek yaygın kimi durumlar aşağıdaki gibidir;

Soğutma Sıvısının Azalması ve Fan Arızası

Motorlarda hava soğutmalı ve sıvı soğutmalı olmak üzere iki farklı sistem kullanılır. Hava soğutmalı motorlarda, ısınan motor, hava ve soğutma yağı yardımıyla soğutulur. Sıvı soğutmalı motorlarda ise soğutma işlemi motorun içindeki kanallarda dolaşan sıvı (su ve antifiriz karışımı) tarafından sağlanır. Bu sıvının azalması durumunda, hararet baş gösterebilir. Soğutma sıvısının azalması, buharlaşma ya da sızıntıdan olabileceği gibi motorun soğutma sıvısının tükenmesi sebebiyle de gerçekleşebilir. Buna ek olarak, motoru soğutmakla görevli fanın etkin çalışmaması ya da bozulması da, hararete neden olabilir.

Termostat Arızası

Termostatın doğru çalıştığından emin olmak için, radyatörün sıcaklığını kontrol edebilirsiniz. Şayet radyatör soğuksa, termostat açılmamış demektir ve termostatı değiştirmeniz gerekir. Motorun sıcak olduğu ancak radyatörün ya da radyatöre giden boruların soğuk olduğu durumlarda ise termostat arızalanmış demektir.

 

Devirdaim Pompasında Kaçak

Motorun aşırı ısınmasını önlemek ve belirli bir sıcaklık seviyesinde motorun verimli olarak çalışmasını sağlamak amacıyla soğutma sisteminin içine eklenen devirdaim pompası, radyatördeki suyu basınçla silindire vermek suretiyle su dolaşımına da yardımcı olur. Eğer aracınızın hızı arttıkça hararet iniyor, hızı yavaşladıkça artıyorsa, devirdaim pompasında gerçekleşebilecek bir kaçaktan şüphelenebilirsiniz. Kaçak olup olmadığını anlamak içinse motorun sesini ve titreşimlerini takip edebilir, yakıt yüksekliğini kontrol edebilir ya da egzoz seviyesine göz atabilirsiniz.

Bozuk Göstergeler

Kimi zaman motorda herhangi bir sorun olmamasına rağmen, kimi göstergelerde yer alan hatalar da motorunuzun hararet yaptığına dair sizi yanlış bilgilendirebilir ya da tam tersine, motorunuz hararet yaptığında bunu anlamanızı zorlaştırabilir. Örneğin, motor hararet göstergesinin arızalanması sonucu, motorun soğutma sıvısının azaldığını anlayamaz ya da yanlış bildirim alırsınız. Bu da sizi yanlış bir adım atmaya sevk eder. Aynı şekilde; soğutma suyu sıcaklığını belirleyip motor kontrol ünitesine bildirmekle görevli olan motor hararet müşürünün yanlış ölçüm yapması, radyatör fanının devreye girmesini engeller ve hararetin artmasına neden olur. Her iki örnekte de görüldüğü gibi, motorun hararetini gösterecek ya da buna sebebiyet verebilecek göstergelerin doğru çalışmaması, sizi oldukça zor duruma sokabilir ve hasarın boyutunu genişletebilir.

Yukarıda bahsedilen rutin arızaların yanı sıra, sürücülerin aracı kapasitesinden çok zorlaması, hatalı vites değiştirmesi ya da bakımların programlı olarak yapılmaması gibi durumlar da, motorda hararet problemini yaratabilir ve kimi zaman bu durumu kalıcı hasarlarla sonuçlandırabilir.

Motor Hararet Yaptığında Ne Yapmalı?

Aracınızın hararet göstergesindeki uyarıları fark etmediniz ve aracı sürmeye devam ettiniz. Ancak bir süre sonra motordan yükselen buharlar size durumun ciddiyetini haber vermeye başladı. Peki şimdi ne yapmalısınız?

Hemen adımlara göz atalım;

Hararetle karşılaştığınız ilk an işiniz klimayı kapatmak olmalı. Eğer aracı gündüz ve sıcak bir havada kullanıyorsanız, gölgede bir park yeri tespit edip diğer adımları bu noktada gerçekleştirmeniz sağlıklı olacaktır.

Otomomili stop ettirip motorun soğumasını bekleyin ve motor tam anlamıyla soğumadan radyatör kapağını açmayı kesinlikle denemeyin. Radyatör içindeki su, yüksek ısıda olduğu için basınç yaratarak yüzünüze sıçrayabilir ve bu su yakıcı olduğundan cildinize büyük zararlar verebilir.

Motor soğuduktan sonra, motor soğutma suyunun seviyesini test etmek üzere radyatör kapağını açabilirsiniz. Eğer problem su eksilmesinden kaynaklanıyorsa, bölmeye su ekleyerek problemi kolayca çözebilirsiniz.

Eğer sorun su eksilmesinden kaynaklanmıyorsa, aracınızı motor iyice soğuduktan sonra hemen yetkili bir servise götürmeniz gerekir.

Haraketi görüp, müdahale etmeden yola devam ederseniz motor avans vuruntusu yapmaya başlayabilir ve bu durum motor kilitlenmesine yani piston sıkışmalarına dek varabilir. Detaylıca açıklamak gerekirse; metalden oluşan motor segmanları, ısı nedeniyle genleştikten sonra aniden soğumaları sonucu deforme olabilir. Silindir kapak contası yanabilir. Bunların sonucunda silindir ve piston arasındaki denge bozularak, piston üzerinde yer alan alüminyum alaşım silindire yapışarak motoru kilitleyebilir. Bu nedenle, aracınızı vakitlice durdurarak, motoru soğumaya almanız ve ihtiyaç halinde hızlı bir şekilde yetkili servisle iletişime geçmenizde büyük fayda olacaktır.

Motor Soğutma Sistemleri ve Bakımı

Aracınızın bakım rutinine mutlaka eklenmesi gereken başlıklardan biri de motor soğutma sistemleridir. Soğutma sistemindeki kullandığımız antifriz aynı zamanda pas önleyici özelliğe sahip olduğu için hem yazın hem de kışın mutlaka kullanılması gerekir. Antifriz içerisindeki korozyon (pas) önleyici katkı maddeleri zamanla etkilerini kaybedebilir, bu nedenle soğutma sistemindeki antifriz mavi antifrizin en geç 6 yılda, turuncu antifrizinse en geç 10 yılda bir değiştirilmesi gerekir. Bu değişim esnasında kullanılan suyun “saf su” olduğundan emin olunmalıdır.

Popüler Gönderiler
Body Kit Nedir?
Led Xenon nedir ?
Araç Motoru Neden Hararet Yapar?
! A’dan Z’ye Araç Bakımı !
Genel
Araç Motoru Neden Hararet Yapar?
15 Mart 2020 Pazar
Genel
! A’dan Z’ye Araç Bakımı !
15 Mart 2020 Pazar
Genel
Body Kit Nedir?
15 Mart 2020 Pazar
Genel
Araç Klimanızın Ömrünü Uzatma Yöntemleri
15 Mart 2020 Pazar
Genel
Led Xenon nedir ?
15 Mart 2020 Pazar