• Aracım
    0 TL
  • Hesabım
    Giriş Yap
Honda
Volkswagen
SEAT
FORD
Toyota
Hyundai
Fiat
Nıssan
KİA
Mercedes-
 BMW
AUDİ
SKODA
Peugeot
OPEL
Renault
Dacia
Isuzu
Mıtsubıshı
LAND ROVER
PORSCHE
MINI COOPER
Honda Honda Civic Sedan (FC5) 2016 +
Honda Honda Civic Hatchback (FK7) 2016+
Honda Honda Civic Sedan (FB7) 2012-2015
Honda Honda Civic Sedan (FD6) 2006-2011
Honda Honda Yeni CR-V 2018+
Honda Honda HRV 2016-2018
Honda Honda CR-V 2015-2017
Honda Honda JAZZ 2015-2017
Honda Honda CIVIC (Yeni Kasa) 2022

Faydalı Bilgiler

Led Xenon nedir ?

Son dönemde birçok aracın teknoloji kütüphanesinde yer alan xenon farlar, güçlü bir şekilde yola odaklanabilen ve sürücüyü rahatsız etmeyen özel far sistemlerine deniyor. İçerisinde bulunan Xenon gazı nedeniyle bu ismi alan far sistemleri, nasıl çalışır, ne iş yarar ve sürüş keyfinize ne şekillerde katkıda bulunur bakalım…

 

Xenon Far Nedir? Özellikleri Nelerdir?

 

İlk olarak yine aydınlatma amacıyla 1930 yılında kullanılan xenon gazı, otomobil sektörüne 90’lı yıllarda girebilmiş. Xenon far sistemi ve çalışma prensibi ise şu şekilde: Halojen ampuller gibi filaman (yanıcı madde) bulundurmayan xenon lambalarda iki adet elektrot bulunuyor ve elektrik akımı xenon gazı ile elektrotlar arasında iletiliyor. Üzerinden akım geçen gaz ise ışıma yaparak lambaların yanmasını sağlıyor. Bu farların en büyük özelliği, sürücünün yolu en iyi şekilde görmelerini sağlamaları ve yalnızca yola odaklanmalarıdır. Normal farlara oranla çok daha güvenli ve gözü yormayan bir yapıya sahip xenon farlarda bulunan özel mercek sayesinde, ışık yalnızca odaklandığı noktaya iletilir, böylece asla gözü yormaz ve kesin görüş sağlar. Geceleri sık sık yolculuk yapan sürücüler için hayat kurtarıcı nitelikte olan bu farlar, gece yolda olmanıza rağmen sanki gündüz yoldaymışsınız hissi verecek kadar kuvvetlidir. Halojen farlara oranla çok daha az oranda göz kamaşmasına neden olan xenon farlar, bu nedenle özellikle gece kullanımlarında sürücüler için çok daha yararlıdır. Xenon farlar çoğunlukla oldukça uzun ömürlüdür, bu farların içerisindeki hareketli parçalar yaklaşık olarak 50.000 kez sorun çıkarmadan kullanılabilmekte. Üstelik bu ampuller enerji tüketiminde de tasarruf sağlar; normal halojen ampuller 55 watt enerji tüketirken, xenon ampuller 35 watt enerji tüketimi ile 2 kat daha fazla ışık verebilir.

 

 

Xenon Far Nasıl Takılır?

 

Xenon farlar artık bir çok modelde karşımıza çıkıyor. Bu teknolojiye yetişemeyen tasarımlar içinse henüz geç kalınmış değil. Xenon far uygulaması sonradan yapılabiliyor ve uygulaması oldukça basit. İşlem adımları ise şu şekilde;

 

  • Uygulamaya başlamadan önce ve kontağın kapalı olduğundan emin olduktan sonra, araç far ampulüne giden elektrik kablosu bağlantı soketini yerinden sökün.
  • Fardaki ampulü hafifçe çevirerek yerinden çıkartın ve ampulü soketten sökün.
  • Xenon ampulü far kapağına açılan delikten geçirin ve sökmüş olduğunuz halojen ampulün yerine yerleştirerek, plastik tıpanın ampul tarafında bulunan kabloları, fardaki halojen ampulün söküldüğü orijinal soketlere bağlayın.
  • Balastı uygun bir noktaya, plastik kelepçelerle sabitleyin ve ampulün balast bağlantısını yapın.
  • Son olarak ampule giden ve daha önce söktüğünüz elektrik soketi balasta bağlayarak işlemi sonlandırın.

 

Xenon Far Yasal mı?

 

Sıfır araçlarda bulunan ve fabrika çıkışlı xenon farların tamamı yasaldır. Bunun dışında, araçlarına sonradan xenon far uygulaması yaptıranlar için, gerekli koşullar sağlandığında herhangi bir problem yaşanmaz. Burada temel kural, xenon farların her bir aksamının eksiksiz olarak takılmış ve normal bir şekilde çalışıyor olmasıdır. “Xenon farlar muayeneden geçer mi?” sorusunun cevabı da yine aynı sonuca bağlıdır: Eksiksiz monte edilmiş ve çalışır durumdaki xenon farlar. Burada test edilen zorunlu özellikler şu şekildedir: Xenon merceği, far yükseklik ayarı (sürücüye engel olmayacak şekilde yerleştirilmeli) ve far temizleme sistemi.

 

Kuralları öğrendiniz ve xenon far taktırmaya karar verdiniz, o halde gelelim xenon far fiyatlarına… Set halinde sarılan xenon farların, farklı birçok markaya ait onlarca çeşidi bulunmakta. Sentinel, Type-R,Space, AutoCet, Modacar, Autokit, Dreamcar, Z Tech, Car Stlye, ByLizard, Philips, Photon, Monza ise bunlardan yalnızca birkaçı. İyi bir set sahibi olmak istiyorsanız, 150 – 200 TL’yi gözden çıkarmalısınız. Çok daha profesyonel modelleri tercih edecekseniz, montajla birlikte fiyat üst seviyesi 500 TL’ye kadar varabiliyor. Son olarak, Xenon far taktırma işlemini mutlaka bir profesyonel eşliğinde gerçekleştirmeye gayret gösterin.

Aktif

İşlem 

Popüler Gönderiler
Body Kit Nedir?
Led Xenon nedir ?
Araç Motoru Neden Hararet Yapar?
! A’dan Z’ye Araç Bakımı !
Genel
Body Kit Nedir?
15 Mart 2020 Pazar
Genel
Led Xenon nedir ?
15 Mart 2020 Pazar
Genel
Araç Motoru Neden Hararet Yapar?
15 Mart 2020 Pazar
Genel
Araç Klimanızın Ömrünü Uzatma Yöntemleri
15 Mart 2020 Pazar
Genel
! A’dan Z’ye Araç Bakımı !
15 Mart 2020 Pazar